Εθελοντισμός 2022

Τον Απρίλιο 2022, στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα τον Εθελοντισμό (Γίνομαι εθελοντής στις ομάδες του δήμου μου) οι μαθητές της Ε’ Τάξης με τις δασκάλες τους υλοποίησαν τια παρακάτω δράσεις:

• Προσκάλεσαν στο χώρο του σχολείου την εθελοντική ομάδα του δήμου Ελληνικού Αργυρούπολης με σκοπό την  ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση όλων μας απέναντι στην προστασία του περιβάλλοντος και ειδικότερα του δικού μας βουνού, του Υμηττού.
  • Μετά από ένα δίωρο πρόγραμμα γεμάτο όμορφες δράσεις και πολλές χρήσιμες πληροφορίες οι εθελοντές πυροσβέστες προέτρεψαν τα παιδιά να συμβάλουν κι αυτά στην προστασία του δάσους μας. Έτσι με τη δική τους πολύτιμη καθοδήγηση οι μικροί μας μαθητές δημιούργησαν αφίσες με περιβαλλοντικά μηνύματα, οι οποίες τοποθετήθηκαν σε κεντρικά σημεία συγκέντρωσης εκδρομέων.

Δείτε τις φωτογραφίες από τις δράσεις μας και τα σημεία που τοποθετήθηκαν οι ταμπέλες ευαισθητοποίησης των μαθητών μας.